מה הוא תפקידו של עורך דין פלילי במערכת המשפטית?

מה הוא תפקידו של עורך דין פלילי במערכת המשפטית

עולם המשפט הישראלי, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, מחולק לשני חלקים. משפט אזרחי ומשפט פלילי. ההבדל בין שני החלקים הוא בסיסי ופשוט להבנה. המשפט הפלילי מתייחס לעבירות בהן המדינה היא התובעת, בעוד המשפט האזרחי מתייחס לעבירות בהן כל אדם וכל חברה יכולים להגיש תביעה.

מי שמגן על נאשמים במשפט פלילי, הוא עורך דין המתמחה בדין הפלילי. זה יכול להיות בהקשר של עבירות רצח, אלימות, עבירות מין, סמים, צווארון לבן, גניבות ועוד. כל עורך דין פלילי בוחר האם לעסוק בכל התחומים או לעסוק בנישה ספציפית בו הוא ייצג את הלקוח שלו וימלא את תפקידו.

ייצוג מול טענות וכתבי אישום בבית משפט

התפקיד העיקרי של עורך דין פלילי, הוא לייצג את הלקוח שלו מול טענות וכתב אישום בבית משפט. זה למעשה השלב הסופי וכמעט אחרון בתהליך הייצוג. הלקוח שוכר את שירותיו קודם לכן, במטרה להימנע מהגשת כתב אישום, אך זה אם זה מגיע לשלב זה, הרי שעליו לטעון לחפותו של הלקוח ולהגן עליו מפני כתב האישום שהוגש נגדו.

ניהול משא ומתן מול גורמי אכיפה

שלב ניהול משא ומתן מול גורמי אכיפה, לרוב מגיע לפני השלב בו מגישים נגד הנאשם כתב אישום, אך יחד עם זאת ייתכן והוא יתרחש גם לאחר מכן. בשלב זה יש ניסיון להקל את מידת העונש הצפוי לנאשם, ואפילו לנסות ולקבל זיכוי, בתמורה למידע שהוא מספק, בין אם זה על חשודים אחרים ובין אם זה על פעולות פליליות אחרות שבוצעו.

חשוב להדגיש, עורך דין פלילי חייב להתמצא בתהליכי ניהול משא ומתן ולבצע אותם באופן קפדני ומדויק. עליו להיות מסוגל לייצג את האינטרס של הלקוח שלו, על מנת להשיג עבורו את העסקה הטובה ביותר שהוא יכול.

ליווי חשודים במהלך מעצר וחקירה

הרבה פעמים כאשר לקוח שוכר את שירותיו של עורך דין פלילי, הוא עושה זאת בשלבים מאוד מוקדמים של החקירה, ולעיתים זה מגיע לפני או בשלב בו מובא למעצר. תפקידו של עורך דינו הוא ללוות אותו, לדאוג שזכויותיו יישמרו, לעזור לו במהלך החקירה לענות נכון ולא להפליל את עצמו, וכן לעזור למשפחתו כמה שניתן.

זהו שלב חשוב מאוד, מאחר והוא יכול להשפיע לא מעט על המשך התהליך, בין אם זה בכל מה שקשור להליך החקירה ולאחר מכן להליך המשפט, וכן זה יכול להשפיע על הקשר שבין עורך דין ללקוח שלו. אם אתם זקוקים לעורך דין פלילי, מסיבה כזו או אחרת.

זה הזמן ליצור קשר ולשכור את שירותיו, על מנת שלא תצטרכו להתמודד עם המצב לבד. רק בעזרת עורך דין פלילי מנוסה, תוכלו להתמודד איתו בצורה נכונה, החל משלב החקירה ועד לשלב המשפט.