משכנתא לעולה חדש –מה הם התנאים ולמה משתלם לבקש אותה

משכנתא לעולה חדש

מדינת ישראל, כידוע, היא מדינה של עלייה. מאז יום הקמתה ועד היום, וסביר להניח שכל עוד יש יהודים אשר מתגוררים מחוץ לישראל, כך היא תהיה. מדינה שמעודדת עלייה של יהודים ארצה. על כן היא מעניקה להם כלים שונים שיאפשרו להם לחיות בישראל, להתיישב כאן למשך שנים רבות, להשתלב בחברה, וליהנות מבסיס כלכלי סביר ואף למעלה מזה.

בין היתר מדינת ישראל מעניקה משכנתא לעולה חדש. כלומר, היא מספקת תנאים ייחודים עבור עולים חדשים, זאת במטרה שהם יוכלו לרכוש דירה. לפני שנסביר מה הם התנאים, מה צריך בשביל זה, חשוב להבין מדוע מדינת ישראל עושה זאת, מדוע זה חשוב.

יש ברעיון של מתן משכנתא לעולה חדש בתנאים מועדפים מספר יתרונות. ראשית, בצורה כזו, הם מאפשרים לעולים שמגיעים ארצה לקנות דירה, להחזיק בנכס משלהם. יש בכך היגיון כלכלי, שכן עולים מגיעים במקרים רבים, ללא שום ביטחון כלכלי, ללא שום דבר, ברגע שהם יכולים לרכוש נכס משלהם, יש להם אפשרות להתפתח מבחינה כלכלית ועם הזמן יוכלו ליהנות ממוביליות חברתית.

שנית, ברגע שיש לעולים חדשים בית, אז הם נקשרים למקום יותר, אפשר לומר שזה מסיר מהם מחשבות על עזיבה. הם מתחברים למקום יותר. במיוחד אם יש ילדים ואלה מתחילים ללמוד ולהכיר חברים וכדומה. כלומר, למשכנתא יש גם משמעות ציונית ולא רק משמעות כלכלית, פיננסית.

כיצד עולים חדשים יכולים לקבל משכנתא

כאמור, המדינה מעניקה תנאים ייחודים לעולים חדשים על מנת שיוכלו לקבל משכנתא, אך מן הסתם היא גם מציבה תנאים מי יכול לקבל ומי לא.

למשל, היא מגדירה מי נחשב לעולה חדש ומי לא. על פי המדינה, הרי שעולים חדשים שזכאים לקבלת משכנתא הם זוג עולים עם או בלי ילדים, עולה הנשוי לאזרח ותיק שיש להם ילד שנולד בחו"ל לפני קבלת מעמד עולה, וכן עולה יחיד עם ילד אחד לפחות, שבן זוגו לא עלה ארצה או הילד מעל גיל 21.

כמו כן, המדינה בוחנת את ותק השנים בארץ. היא קובעת ניקוד מסוים על פי השנים, ובהתאם לניקוד היא מחליטה האם מגיע לו את התנאים המועדפים או לא. הניקוד עולה משנה ראשונה עד שנה חמישית, כאשר השנה הראשונה היא בעלת ניקוד נמוך וכן גם משנה חמישית ומעלה הניקוד נמוך יותר.

לצד הניקוד על מספר שנות הוותק, הרי שגם יש ניקוד לגבי מספר הילדים, כאשר עד ילד שישי הניקוד כל הזמן עולה, וכל ילד נוסף מעל הילד השישי, יש ניקוד מסוים שמקבלים ומצטבר. בנוסף, כל משפחת עולים תקבל תוספת קבועה של מספר ניקוד קבוע, בלי קשר לשנות הוותק ולמספר הילדים שלה. בהתאם לכך, היא תקבל משכנתא עם ריבית מועדפת.