מדריך לנחקר – חקירת מצ"ח

Investigation

חקירות משטרה הן אף פעם לא דבר נעים. כשאנחנו נדרשים לעמוד מול חוקר ולענות על שאלות, זה אומר שאנחנו חשודים בביצוע עבירה מסוימת, סביר להניח שהוא יודע משהו שאנחנו לא יודעים, או לפחות לא יודעים שהוא יודע, וכל דבר שאנחנו נגיד יכול לגרום לנו נזק.

זה לא משנה אם מדובר בחקירה משטרה רגילה, אזרחית, או חקירה של משטרה צבאית. במובנים מסוימים, עבור חיילים שעומדים מול חוקרי מצ"ח, זה יכול להיות הרבה יותר משמעותי וקשה מאשר חקירה של משטרה רגילה. הן בגלל הניסיון שלהם והן בגלל מידת ההשפעה של החקירה על חייהם.

איך מתחילה חקירה מצ"ח

חקירה במצח מתחילה בצורות שונות. היא יכולה להתחיל בעקבות מידע מודיעני המגיע לחוקרים ואז הם פועלים, היא יכול להתחיל בעקבות חשד לביצוע עבירה, או בעקבות מקרה שברור לכל שהיתה עבירה, אך צריך לברר מי ביצע אותה ומה הנסיבות לכך.

חקירות מצ"ח נפתחות על כל דבר שמתרחש בתחומי הצבא או כל דבר שקשורים אליהם חיילים, בין אם זה בסדיר, קבע וכן במקרים מסוימים, כשמדובר בחיילי מילואים. זה לא משנה אם העבירה בוצעה בשטח הצבא או לא. הסטטוס של החייל הוא מה שמשפיע בעניין.

מה לעשות בחקירת מצ"ח

כאמור, חקירה במצח, מכל סוג שהוא, זה לא עניין פשוט. לכאורה, יש יתרון מובנה לחוקרים בגלל הניסיון הרב שיש להם ובגלל העובדה שייתכן מאוד שיש להם חומר קיים על המקרה, ולכן יהיה קושי לנחקר להתכחש לו.

מצד שני, לנחקר יש יתרון והוא, אם יש לו מידע בנושא אזי שהוא תמיד יכול לסחור בו. הוא יכול לדרוש הקלה בעונש או דברים אחרים, תמורת המידע שעומד לרשותו. עליו לחשוב האם זה משתלם לו, ומה בדיוק הוא רוצה לקבל מהחוקרים.

אופן התנהלות חקירת מצ"ח

בדומה לחקירות אזרחיות, גם חקירות מצ"ח מתנהלות מול חוקרים המתשאלים את הנחקר ומציגים בפניו עובדות וראיות שונות, על מנת להוכיח את הטענות שלהם, בזמן שהוא צריך לספק הסברים על ההתנהלות שלו.

כל חייל אשר חשוד בביצוע עבירה כזו או אחרת, רשאי להיעזר בעורך דין צבאי שייצג אותו, בין אם זה בזמן החקירה ובין אם זה בשלבים אחרים. חשוב לשכור עורך דין עם ניסיון וידע בייצוג חיילים במקרים המדוברים, זאת על מנת שהחייל יוכל ליהנות מהגנה מלאה וזכויותיו יישמרו.

לפני סיום צריך להדגיש, חקירה במצח מתחילה בנקודה מסוימת אך אף אחד לא יודע איפה היא תסתיים. לכן, חשוב לא לקחת סיכונים, מוטב לשכור עורך דין צבאי כמה שיותר מהר, ולוודא שהוא עושה את עבודתו נאמנה, עושה את מה שנדרש ממנו, בין אם זה בשביל שנקבל את התנאים שמגיעים לנו בזמן החקירה ובין אם זה בשביל שיוציא אותנו ממנה, ללא פגע.