טופס 5329 – למה הוא מפחיד כל כך הרבה אנשים

טופס 5329

אם היינו צריכים להכין רשימה של דברים, פרטים, אשר מפחידים אותנו בתור בני אדם ובפרט בתור אזרחים של מדינה (במקרה שלנו ישראל), סביר להניח שכל הנושא של בירוקרטיה בכלל וכזו שקשורה למס הכנסה בפרט, היה נמצא מאוד גבוה ברשימה.

אף אחד מאיתנו לא אוהב לקבל טפסים כאלה ואחרים, אף אחד מאיתנו לא אוהב לקבל בדואר או בכל מקום אחר, טופס ממס הכנסה, אלא אם כן מדובר על טפסים שקשורים כך או אחרת להחזרי מס, החזר הוצאות וכדומה.

אין ספק שאחד הטפסים שהכי מאיימים עלינו בתור אזרחים, הוא טופס 5329. לא הרבה אנשים מודעים אליו, לא הרבה אנשים מכירים אותו, אך מי שקיבל אותו, יודע בדיוק במה מדובר ומבין מדוע הוא מפחד ומרתיע כל כך הרבה אנשים.

טופס 5329 למעשה מחייב אותנו למלא את כל הפרטים האישיים שלנו, ובפרט את כל המידע על ההכנסות שלנו בארץ ובחו"ל. על פניו זה לא נשמע מאיים כל כך, אך ברגע שמבינים מדוע מס הכנסה, רשויות המס שולחות לנו את הטופס הזה, אנחנו יכולים להבין מדוע הוא מרתיע.

מדוע אנשים מקבלים אותו ומה אנחנו אמורים לעשות איתו

מדובר בטופס שרשויות המס שולחות לאנשים אשר נתפסים בעיניהם, כסוג של חשודים שהם מעלימים מס. הטופס נועד לאפשר לאותם ישראלים שקיבלו אותו, לחשוף את ההכנסות שלהם לפני שמתחילה בדיקה מקיפה בנושא. במידה והם לא חושפים את האמת, אז ייתכן מאוד שבשלב הבא, כלומר אחרי הבדיקה של הרשויות, המצב שלהם יורע. אם הם חושפים את האמת, אז הם יצטרכו לתת תשובות והסברים, מדוע היקף ההכנסות המדווח בטופס שונה מזה שהם משלמים עליהן, במידה כמובן שהוא שונה.

כיצד מבצעים את התהליך, רצוי מאוד לבצע אותו עם עורכי דין שמתמחים בתחום המיסוי, כך אם יש צורך להגיע להסדרים ופשרות עם מס הכנסה, אז אפשר לעשות את זה בצורה פשוטה ומהירה, לא צריך להתחיל את כל התהליך ולא צריך לחכות שמא רשויות המס יסכימו לחוס עלינו.