גורמים המשפיעים על גזר דין בבית משפט

עוד דיני עבודה

ישנם לא מעט גורמים המשפיעים על גזר הדין שיכול להינתן בבית משפט, לא פעם עורכי דין רבים בעיקר בתחום הפלילי עושים שימוש באותם גורמים ומחשיבים אותם לסיבות שבגללן יש לשנות את גזר הדין שיינתן לחשוד במעשה.

קביעת עונשים לפושע תלויה בגורמים מגוונים. לפני ניתוח גורמים אלו, ידע ומודעות עם מידע רקע כלשהו הם בעלי ערך רב. בדרך כלל השופט מחליט אם להמליץ ​​על מאסר עולם או על עונשים כבדים אחרים בהתאם לחומרת המעשה. אבל, חשוב לדעת ששופטים קובעים עונש על פשע ולא התביעה היא זאת שתקבע את העונש, למרות שהתביעה היא זאת שממליצה על העונש בתוך בית משפט, בדרך כלל גם התביעה תבקש את העונש המרבי המופיע בחוק.

חלק מהפשעים נמנים במיוחד בחוקים או בחוקות, וההוראה הקובעת את הפשע המסוים תקבע גם את העונש הנכון:

להלן הגורמים המשפיעים על עונש בית משפט:

עבר פלילי : לפושע יש רקע מועט או ללא רקע של התנהגות בלתי הולמת כלשהי, כלומר אין לאותו נאשם עבר פלילי. אמנם, חוסר עבר פלילי לא אומר שאין דין אותו הוא יצטרך לתת אבל בהחלט עורך דין פלילי המייצג יעלה את הדברים בכדי לנסות ולמצות את הזכויות של החשוד לרבות ניסיון להקלה בענישה.

הפושע היה רק "​​אביזר" לפשע ולא היה השחקן הראשי : לא פעם יש מקרים בהם יש מספר חשודים במעשה, עורך הדין המייצג את אחד החשודים יפנה את האשמה ואת חומרת המעשה לכל יתר החשודים הנוספים. זאת טכניקה שעושים בה שימוש בהמון מקרים ולא פעם היא הוכיחה את עצמה כיעילה מאוד.

ביצע את הפשע בעת לחץ אישי כמו אובדן עבודה : גורם חיצוני שהשפיע על מצבו הרגשי והנפשי של הפושע, הוא זה שגרם לו לבצע את העבירה למרות שמדובר על אדם נורמטיבי.

איש לא נפגע, והפשע בוצע באופן שלא סביר לפגוע באיש : למרות שזה לא הגיוני להצביע על מצב כזה שבו "איש לא נפגע" גם אם מדובר על פשע רכוש קיימת פגיעה כלכלית, פגיעה כלכלית כזאת לא פעם יכולה להוביל לפגיעה נפשית קשה הרבה יותר. אך למרות זאת הרבה פעמים סנגורים רבים עושים שימוש גם בהצגה של מצבים כאלו.

בין אם הפושע היה אכזרי לקורבנות או נקמן או הרסני.

מקרים בעבר כמו התעללות המובילה לפעילות פלילית : הצגה של עברו של הפושע, האם עבר מקרים קיצוניים של התעללות או מגיע ממשפחה ומציאות קשה, שאלו הובילו אותו לבצע את הפשע. במקרים רבים בית הדין לא נוקט רק בגישה של ענישה אלא גם קיימת גישה של שיקום לאותו אדם והחזרתו לחברה כאדם נורמטיבי.

חרטה אמתית : הפושע מביע חרטה על מעשיו.

מחלה גופנית : מחלה גופנית אמנם לא תהווה עילה שבגללה יכול להסתיים ההליך הפלילי, גם אם מדובר על מחלה סופנית וקיצונית בתי הדים רואים מעשים רבים בחומרה רבה. תלוי בחומרת העבירה וסוגה.