פינוי בינוי תנאים – מה זה אומר? 

פינוי בינוי תנאים

במהלך השנים האחרונות, משנות התשעים פלוס מינוס, אנחנו יכולים לראות מגוון רחב של פרויקטים לבנייה ביישובים שונים אשר מבוססים על מבנים קיימים בצורה כזו או אחרת. לא מדובר על בנייה בשטחים ריקים אלא להיפך, בנייה על שטח בנוי.

הכוונה היא בין היתר, לפרויקטים של תמ"א 38 לצורך חידוש ושדרוג המבנים וכן אנחנו מדברים על פרויקטים של פינוי בינוי, פרויקט שהפך להיות נושא הדגל כמעט של כל מה שקשור להתחדשות עירונית. תחום שהפך מאוד מדובר במהלך השנים האחרונות.

לפני שנסביר את המשמעות ואת התנאים של פינוי בינוי, צריך לומר, הסיבות שבגלל כל הנושא הזה הפך להיות מאוד פופולארי, מאוד שכיח במהלך השנים, הן, ראשית, היעדר שטחים פתוחים לבנייה או יותר נכון, חוסר מוכנות לשחרור שטחים ריקים לבנייה. שנית, במקומות רבים אנחנו יכולים למצוא מבנים מאוד ישנים, מבנים שאינם מתאימים למאה ה-21, בין אם זה מבחינת הגודל, הסגנון או מסיבות אחרות. לכן, משתלם לבצע תהליך שכזה על מנת שנוכל גם לייצר בנייה הרבה יותר יפה, הרבה יותר מיוחדת, אך גם בשביל שיהיה ניתן לספק את הצרכים שלנו בצורה הרבה יותר טובה.

מה זה פינוי בינוי

המשמעות של פינוי פינוי היא פשוטה, פינוי המבנה מדייריו, הריסתו ובנייה של מבנה חלופי במקום, כשהדיירים מקבלים בו דירות וכן בנוסף הקבלן יכול למכור דירות גם לדיירים חדשים. המטרה היא, לסלק את המבנה הישן שאיננו מתאים עוד לימינו ואיננו מתאים לנוף או למגורים.

צריך לציין, מדובר בתהליך שלוקח הרבה מאוד זמן, החל מהשלב בו מקבלים אישור מהרשויות לבצע מבצע שכזה, יש צורך גם לקבל אישורים מהדיירים או בעלי הדירות, ורק לאחר מכן, אפשר להתחיל בתהליך עצמו. השלב הבירוקרטי לוקח חודשים ארוכים ולאחר מכן יש צורך בתהליך ארוך של פינוי הדיירים והמבנה, הריסתו ובנייתו מחדש. אחת הסיבות שתהליכים כאלה הרבה פעמים לא יוצאים לפועל, זה בגלל משך הזמן שהם דורשים, ויתרה מזו, בגלל חוסר האמון של האנשים בפרויקט מסוג זה.

מה התנאים לביצוע הפרויקט

בשביל לבצע תהליך של פינוי בינוי תנאים שונים צריך להתמלא:

ראשית, המבנה החדש חייב להכיל לפחות 24 יחידות דיור ולא פחות מזה.

שנית, הפרויקט חייב להכיל את הכל מה שמתייחס לתמ"א 38 בהקשר של חיזוק מבנים והשדרוג שלהם. זאת על מנת שלא יווצר מצב שהמבנים לא יתאימו לצרכים של המאה ה-21.

שלישית, יש להחתים את כל הדיירים על אישור ולקבל כמובן את ההסכמה של הרשויות לפרויקט.

ארבע, יש לקבל מימון מבנק מלווה ועל כן, צריך לבחון את תנאי עלות-תועלת, וכן לבצע חישובי כדאיות כלכליים.

חמש, יש לעבור וועדות שונות שמשפיעות בנושא, כולל ועדה בין משרדית בה יושבים בין יתר נציגים של מספר משרדים ממשלתיים.