פסילת רישיון נהיגה – איך זה מתבצע?

לשכור עורך דין תעבורה

אין ספק שהענישה הכי כבדה בתחום התעבורה, אם נוציא רגע את האפשרות של מאסר לטווח זמן קצר או ארוך, הרי שזו פסילה של רישיון נהיגה. אנחנו יכולים לדמיין את עצמנו יום אחד בלי רישיון, בשביל להבין עד כמה זה חמור, אם ייקחו מאיתנו את האפשרות לנהוג במשך תקופה, כפי שקורה במקרה של פסילה. 

פסילת רישיון נהיגה מתרחשת אם ביצענו עבירות תנועה מסוימות, על פי רמות קושי שונות. צריך לומר, במקרים מסוימים, הפסילה היא רק הפתיח, שכן בהמשך יגיע המשפט וייתכן והעונש שלנו יהיה חמור בהרבה. הכל שאלה איזו עבירה ביצענו, מה חומרתה ואיזה עונש מקבלים עליה. 

לפני שנסביר על הנושא של פסילת רישיון נהיגה, צריך להדגיש, אם אנחנו מוצאים את עצמנו בסיטואציה כזו, הרי יהיה נכון מצדנו לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה, שייצג אותנו מול המשטרה או בבית המשפט, אם יהיה צורך בכך. עורך דין מקצועי ומנוסה ידע לערער על העונש, להוכיח שהוא לא נכון ושיש לבטלו. 

איך מתבצעת הפסילה בפועל

קצין משטרה מדרגת מפקח ומעלה יכול להביא לשלילת רישיון במקום במצבים מסוימים. 

פסילה לשלושים יום אם ביצענו עברת תנועה, פסילה לשישים יום אם היינו מעורבים בתאונה דרכים, פסילה לתשעים יום אם היינו מעורבים בתאונה קטלנית, בה נפגעו או נהרגו אנשים. במקרה כזה אין שיקול דעת לקצין, הוא חייב לפסול את הרישיון, בהנחה והוא סבור שיש ראיות להעמדתו לדין. במקרים הקודמים שציינו, כן יש שיקול דעת לקצין. 

חשוב לומר, לא בכל בעבירת תנועה אפשר לפסול את הרישיון כמו שלא בכל מקרה של תאונת דרכים, כלומר בשני המקרים הראשונים. אם הנהג ביצע את התאונה לא מתוך רשלנות, ואין ראייה שהוא אחראי על כך שבוצע התאונה, אזי שהקצין לא חייב לשלול את רישיונו. במקרה ומדובר בתאונת דרכים שגבתה קורבנות, אין שום שיקול דעת. 

הפסילה יכולה להתארך על ידי בית המשפט, בהנחה כמובן ויש ראיות וסיבות לכך. בית המשפט יכול לפסול את הרישיון גם אם הוא לא קיבל פסילה מנהלית, וכן בית המשפט יכול לפסול את רישיונו על רכב אבל לאשר לו להמשיך לרכב על אופנוע.