גירושים ברבנות

גירושין ברבנות

במדינת ישראל, יש 2 גופים המנהלים את הליך הגירושים. הגוף הראשון- הוא בית משפט השלום לענייני משפחה. הגוף השני- הוא הרבנות הראשית לישראל. לניהול הליך גירושים בכל אחד מהגופים, יש יתרונות וחסרונות. בכל אחד מהגופים, צריך לדעת את דרכי ההתנהלות, כדי שתהליך הגירושים יהיה קל יותר. בית משפט השלום מתנהל לפי חוקי המדינה. לעומת זאת, בתי הדין הרבניים פוסקים לפי ההלכה היהודית.

מי מנהל את הליך הגירושים בכל אחד מהגופים?

בבית משפט השלום לענייני משפחה, יש שופט המנהל את התיק. לעומת זאת, כאשר בחרתם לנהל גירושים ברבנות– הדיינים ינהלו את הדיונים. כדי לנהל את הדיון בבית הרבני בצורה טובה, כדאי לשכור עורך דין לענייני משפחה, אך בנוסף גם להיעזר בטוען רבני. נשים, יכולות להיעזר במהלך הדיונים בבית הדין הרבני בטוענות רבניות.

מהו טוען רבני? עורך דין, מכיר את החוקים של דיני משפחה, ולכן הוא יכול לייצג בבית המשפט בן זוג המצוי בתהליך גירושים. לעומת זאת, טוען רבני מייצג את בן הזוג בבית הדין הרבני. הטוען, מכיר את כל הטיעונים ההלכתיים העומדים לטובת בן הזוג. לכן- בבית המשפט לענייני משפחה, הדיון הוא בפסיקה המשפטית. לעומת זאת, בבית הדין הרבני, הדיון הוא בפסיקה ההלכתית.

כאשר יש הסכמה בין בני הזוג- תהליך הוצאת הגט ברבנות יהיה קל יותר!

הדרך המומלצת ביותר לנהל הליך של גירושים בבית הדין הרבני, הוא כאשר בני הזוג הגיעו להסכמה בכל הנושאים. במקרה זה, בני הזוג מופנים לעריכת הסכם גירושים. פסק הדין שיתנו הדיינים, מתבסס על ההסכם. לכן, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין לענייני משפחה לניסוח הסכם גירושים, גם כאשר הדיון מתנהל ברבנות. גם אם בני הזוג לא ניסחו הסכם גירושים, השופט יכול לפסוק לפי סיכומים משותפים שבני הזוג יציגו לשופט בנושאים השונים.

מה קורה כאשר אין הסכמה של שתי הצדדים למתן הגט?

אם אין הסכמה בין שני בני הזוג על מתן הגט, בית הדין הרבני ידון בשאלה האם יש הצדקה למתן הגט. לכן, על הצד שמעוניין בגט לשכור עורך דין מקצועי שיסביר לדיינים מדוע יש צורך בהוצאת הגט. לפעמים, הדיינים יחליטו מסיבות שונות שאין הצדקה למתן הגט. במקרים אחרים, יפעילו הדיינים את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותם, כדי שהצד המסרב יסכים למתן הגט.

מתי האישה תקבל גט גם כאשר הבעל מסרב לתת?

אחד מהקשיים הגדולים ביותר של בתי הדין הרבניים בניהול תיקי גירושים, הוא טיפול בסרבני גט. לצערנו, נשים יכולות להיות עשרות שנים במצב של עגונות. אולם, במקרה בו הבעל בגד באשתו, מחויב בית הדין לכפות מתן גט. לכן, כאשר העילה לגירושים היא בגידה, מומלץ לאישה להביא לבית הדין הרבני עורך דין, שיציג הוכחות וראיות שהבעל אכן בגד באשתו.