פיטורים לאחר חופשת לידה – האם זה אפשרי ומה עושים במידה וזה קורה

פיטורים לאחר חופשת לידה

אחד הדיונים הנפוצים ביותר בדיני עבודה ובוודאי הנפיצים שבהם, זה כל מה שקשור לחופשת לידה של נשים ולשאלה, האם זה הגיוני שאסור לפטר אותן.

בשביל להבין מה זה אומר בכלל, מבחינה משפטית וכיצד אפשר להתמודד עם סיטואציה כזו, צריך להבין את המשמעות שלה באופן כולל ורחב מצד שני הצדדים. צריך לומר, שההחלטה לא לאפשר פיטורי נשים אחרי חופשת לידה היא יחסית חדשה, בעבר היה ניתן לעשות את זה, עם השנים יותר ויותר מדינות החליטו לאסור וגם בישראל זה לא אפשרי.

אם מסתכלים על ההחלטה הזאת, הרי שיש לה משמעויות עבור שני הצדדים, המעסיקים והנשים שיוצאות לחופשת הלידה. מצד המעסיקים, באופן טבעי, הם היו מעדיפים לקבל עובדים ועובדות שיכולים לספק להם את כל שעות העבודה הנדרשות. מה שאומר, שאם אישה לא חוזרת מחופשת הלידה ומספקת את השעות המלאות, אז באופן טבעי, עדיף להן לפטר אותה ולהביא במקומה עובד או עובדת אחרת. מצד הנשים לעומת זאת, זה לא הוגן שבגלל שאישה יכולה ללדת וגבר לא, והיא צריכה לצאת לחופשת לידה, אז אפשר לפטר אותה אחרי זה.

צריך להדגיש כאן שגם למדינה יש אינטרס שזה לא יקרה. ראשית, בשביל לאפשר לנשים להיות חלק פעיל בשוק העבודה, שנית, בשביל לא לייצר אבטלה, שלישית, בשביל לא ליצור מצב שנשים יצטרכו לבחור בין משפחה לעבודה, ארבע, בשביל לייצר שוויון בשוק העבודה.

מתי כן אפשר לפטר נשים אחרי חופשת לידה

בעיקרון, כל מקום עבודה שמעוניין לפטר אישה אחרי חופשת לידה, יכול לעשות זאת אחרי 60 יום מתום החופשה וזאת באישור מיוחד של הממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה. צריך להדגיש כאן, שההיתר איננו ניתן באופן חופשי אלא רק אם מוכח שאין קשר בין הפיטורים לחופשת לידה או ללידה עצמה.

כמו כן, אסור למעסיק לפגוע בהיקף המשרה של האישה, אסור לו לפגוע בשכר שלה, והוא חייב לשכנע שאכן יש סיבות נכונות לפיטורים. כמובן שעליו להעניק לאישה אפשרות להשמיע את קולה בשימוע, ומן הסתם, אם היא חשה שהפיטורים אינם מוצדקים, הרי שהיא יכולה לפנות אל ערכאות משפטיות, בין אם זה בשביל לשנות את ההחלטה ובין אם זה בשביל לקבל פיצוי הולם.

חשוב להדגיש, בישראל יש זכות לכל אישה שעובדת שנה רצופה, לקבל חופשת לידה של חצי שנה, כאשר חלק בא על חשבון ביטוח לאומי, חלק על חשבונה. היא לא חייבת לקחת את כל התקופה, זה תלוי בהחלטה שלה ועליה ליידע את המעסיק בכך מבעוד מועד.

לפני סיום נדגיש, בתי המשפט לא רואים בצורה יפה מצב של פיטורים לא מוצדקים אחרי חופשת לידה ונוהגים להעניש מעסיקים שנוקטים בצעד כזה.