ליווי עסקי – מה זה אומר בעצם

לא מעט בעלי עסקים, לא מעט אנשי עסקים, נוהגים להשתמש בעזרה של מאמנים אישיים, מנטורים, אנשי מקצוע בתחום העסקים שיכולים ללוות אותם ולספק להם כלים שונים, שהן לא בהכרח מכירים וייתכן שלא היו נחשפים אליהם, אלמלא אותם גורמים שעומדים לצידם ומלווים אותם. 

ליווי עסקי הוא כלי מאוד משמעותי ומאוד חשוב להצלחה, החל מהשלבים הראשונים לעבודה של העסק ועד לשלבים מתקדמים יותר, למשל, לפני שנכנסים להשקעות מסוימות, לפני שמגייסים עובדים, מחליטים לצאת לשווקים חדשים ועוד. 

לפני שאנחנו נסביר כיצד מתבצע ליווי עסקי בפועל, חשוב להדגיש נקודה מהותית בצד "הנפשי" של הפעולה. אדם שפונה אל איש מקצוע בבקשה שילווה אותנו ויספק לנו עזרה, לא פעם, צריך לוותר על האגו שלו. בין אם זה בעצם הפנייה ובין אם זה במהלך תהליך העבודה ביניהם. הרי ברור לכל, שאם אנחנו מחליטים לקחת ליווי מקצועי, זה אומר שאנחנו לא פעם נצטרך לוותר על החלטות ורצונות שלנו, ונקבל את העצות שהמלווה יספק לנו. אנחנו לא חייבים לעשות כך, אך זה נכון, אחרת לשם מה אנחנו משתמשים בשירותיו? 

כיצד מתבצע הליך של ליווי עסקי בפועל? 

הליך הליווי מתבצע בכמה שלבים. בשלב הראשון, המלווה אמור ללמוד על העסק שלנו, עלינו, על התחום בו אנחנו פועלים, מי המתחרים שלנו, מה הם הקשיים שעומדים בפנינו, מה הפוטנציאל שלנו ועוד. כל דבר כזה, יכול להשפיע על תהליך העבודה בכלל ועל העצות והרעיונות שהוא מספק לנו. 

בשלב השני, הוא יעבוד איתנו על מטרות, יעדים, יציג בפנינו את הדרך שלו, יבקש מאיתנו לבצע פעולות שונות שיגדירו נכון יותר את העסק ואותנו. ייתכן מאוד שהוא ייתן לנו סקירה מקצועית של העסק כפי שהוא רואה אותו ומכאן יהיה לנו הרבה יותר קל לדעת, לאן אנחנו אמורים ויכולים להגיע. 

בשלב השלישי, יתחיל תהליך הליווי בפועל, זה אומר שהוא יעזור לנו לבצע פעולות שונות, יספק לנו עצות, וכל דבר אחר שיכול לעזור לנו בשביל לנהל את העסק שלנו ואותנו בצורה הרבה יותר טובה.