3 יתרונות של ממונה בטיחות בעבודה

ממונה בטיחות

לא פעם, לצערנו, אנחנו קוראים או שומעים בחדשות על תאונות עבודה, אסונות שגובים מחיר כבד. מדובר על תאונות שהיו יכולות להימנע, אילו רק היו מקפידים על כללי הבטיחות בצורה נכונה. אחרי שהתאונה מתרחשת ונאלצים להתמודד עם התוצאות שלה, אז מחליטים לפעול בשביל למנוע תאונות עתידיות.

אך אפשר למנוע זאת עוד קודם, אין צורך לתאונה ולאסון בשביל לפעול. ישנן דרכים כיצד למנוע תאונות וזה אפשרי אם פועלים בצורה חכמה, על פי הספר והחוק במקרים רבין. כל מה שצריך זה למנות ממונה בטיחות שיהיה אחראי על כך במקום העבודה.

מה תפקידו של ממונה בטיחות וכיצד הוא מתנה לתפקיד?

בעיקרון, תפקידו של ממונה בטיחות הוא לוודא שהמקום בו מתבצעת העבודה, בין אם זה משרד, מפעל או כל מקום ואתר עבודה אחר, הוא שאכן המקום בטוח ומתאים לביצוע העבודה באופן שגרתי. זה נכון לגבי נהלי עבודה על פי תחום העיסוק של העובדים ובכלל תחום העיסוק של המקום, וכן זה נכון לגבי נהלים של כיבוי אש וכל דבר אחר שיכול להתפתח ולייצר תאונה או אסון.

ממונה בטיחות יכול להיות עובד מטעם המקום, אשר נשלח לקורס מיוחד אשר מאפשר לו ללמוד את רזי הנושא, וכך הוא יכול למלא את התפקיד כנדרש. אך ניתן גם לשכור את שירותיו של ממונה בטיחות חיצוני, כלומר, בעל מקצוע אשר יעבוד בעסק כשכיר לכל דבר. זאת במידה ומדובר בעסק גדול שמחייב ממונה במשרה מלאה או אם לא מעוניינים להכשיר עובד מטעם המקום עצמו.

מה היתרונות במינוי ממונה בטיחות

יתרון ראשון, מדובר על גורם מקצועי, גם אם הוא עבר הכשרה בעזרת קורסים ולא בדרך לימוד המקצוע, אשר יכול לספק את הידע והכלים הנדרשים בשביל להכשיר את המקום להיות בטוח לשימוש וכן לעבודה סדירה.

יתרון שני, אותו גורם יעבור לא רק הכשרות אלא גם השתלמויות, ואם יהיה צורך הוא ידע להתאים את המקום לדרישות חדשות הקשורות לתחום הבטיחות בעבודה. הוא נמצא בקשר עם גורמים שונים העוסקים בתחום וקובעים את הכללים, והוא ידע להסדיר את מקום העבודה כך שיהיה ניתן באמת להשתמש בו בצורה סדירה ובטוחה.

יתרון שלישי, ממונה בטיחות יודע להדריך את המנהלים וכן את העובדים, כיצד לעבוד בצורה בטוחה, כיצד לוודא שסביבת העבודה שלהם תהיה בטוחה, איך לדאוג שהמקום עצמו יהיה בטוח לא רק עבור העובדים אלא גם עבור אורחים, לקוחות וספקים. מדובר בתהליך מאוד חשוב וחיוני, בשביל שיהיה ניתן לבצע את תהליך העבודה באופן סדיר.

לפני סיום נדגיש, ממונה בטיחות יש לו אחריות רבה, לכן הוא צריך להיות לא רק איש עבודה מסור ואיכותי, אלא גם הוא צריך להיות בן אדם אחראי, שקול, רציני, אדם שמסוגל לקבל החלטות ולבצע אותן, גם בשעת לחץ.