3 דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים אילוף לגור שלכם

אין ספק שאילוף של גור חדש הוא תהליך לא פשוט וחשוב להכיר אותו ואת השלבים שלו אפילו לפני שהגור עצמו מגיע הביתה. גורים, במובנים רבים, מתנהגים כמו תינוקות קטנים ולכן חשוב מוקדם ככל האפשר ללמד אותם התנהגות רצויה ומותרת מהי, שכן אם הם לא יידעו מה הגבולות והם לא יבינו מה מותר ומה אסור – הם עלולים לקלקל את האווירה בבית ולגרום להרבה תסכול ואכזבה. אילוף גורים הוא תהליך שצריך לדעת איך לגשת אליו על מנת שהוא יצליח והמשפחה כולו תוכל ליהנות מהתוספת של כלבלב קטן שיהפוך לחלק בלתי נפאד מהמשפחה. ישנם שלושה עקרונות חשובים שצריך לדעת ולקחת בחשבון לפני שמתחילים את האילוף של הגור ורק לאחר מחשבה מעמיקה – אפשר להחליט שהולכים על זה ואפשר להתחיל בתהליך. עקרונות תיאורטיים של אילוף הגור יבואו לידי ביטוי עוד לפני שהגור יגיע הביתה.

3 דברים חשובים לדעת על אילוף גור

להלן שלושת הדברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמביאים הביתה את הגור החדש ומתחילים את תהליך האימוץ שלו –

  1. התמדה – כאמור, מדובר בתהליך. אין מדובר בקסם שמפעילים על הגור וגורם לו להתנהג בדיוק כמו שרוצים. חשוב להקשיב להנחיות שמקבלים, להבין שהגור הוא בעל חיים, כלומר נשמה עם רצונות שעוברים עליה שינויים וחידושים ולכן לא תמיד אפשר לדעת או להעריך איך הגור יקבל את ההוראות שפוקדים עליו או את הכללים של המקום החדש שאליו הוא הגיע. יחד עם זאת, הבית הוא שלכם ואתם מכתיבים את הכללים. הגור צריך ללמוד מה אתם מרשים ומקובל עליכם ומה אסור לו לעשות.
  2. בחירת איש מקצוע – אילוף גורים חייב להתבצע בליווי צמוד ומקצועי של מאלף מוסמך ומנוסה. אילוף של גור יהיה שונה באופן מהותי מתהליך אילוף של כלב בוגר ולכן יש חשיבות לניסיון של המאלף עם גורים. מומלץ לוודא שהמאלף מתייחס לגור בכבוד ושתהליך האילוף מבוצע בצורה נעימה, מסבירת פנים ולא מתבסס על הפחדה או איומים. כך אפשר להיות בטוחים שיהיה קל יותר להתמיד בתהליך וגם מובטח בסבירות גבוהה יותר שיתוף הפעולה של הגור עצמו.
  3. סבלנות היא שם המשחק – בהחלט חשוב להצטייד בכמות גדולה מאד של סבלנות. אילוף גורים הוא תהליך, כזה שיש שלבים כמו חשיפה לחיי היומיום, מתן ביסים של מזון כחלק מההבנה של פעולה חיובית ורצויה, הכרות עם העולם וכמובן הכרות עם הבית וכל הכללים שלו ושבו. ברגע שעובדים על פי תוכנית סדורה של מאלף מקצועי חשוב שלא לנסות לזרז את התהליך אלא לזרום עם הגור, להבין את הקצב שלו ולאפשר לו ללמוד את הדברים החשובים לו. כל אלה יבטיחו את הצלחת האילוף בדרך הטובה ביותר.